khaylapryce
khaylapryce khaylapryce
  • 03-05-2018
  • Physics
contestada

the volume= 15.0ml ,
the weight = 40.5g what is the density?

Respuesta :

anonymous12345678901
anonymous12345678901 anonymous12345678901
  • 03-05-2018
Density=mass/volume

D=m/v
D=40.5/15.0
D=2.7g/ml^3

I hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

negative acceleration & positive acceleration, what are they?
what number is 100,000,000 more than 5,438,724,022?
I do roadwork site 20 cones are placed on 50 feet of road. at this rate, how many cones are placed along 35 feet of road?
Estimate 144,898. Please write that in estimation form
How does Newton's second law apply to basketball?
Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1
What is 11/9 reduced to a mixed number?? i cant figure this out
The great Pyramids were A.Tombs for the pharoahs B. Tombs for the priests C.Temples to the gods D. Fortresses
What is the estimate for 200,629+28,542
During a magazine review, you scan magazine images and articles to..