516792cs 516792cs
  • 01-05-2018
  • Chemistry
contestada

The potential energy of a 25 kg bicycle resting at the top of a 3 m high hill is _______________.

Respuesta :

ferrelmaria03 ferrelmaria03
  • 01-05-2018
The potential energy: 
E p = m · g · h
m = 25 kg,  g = 9.81 m/s²,  h = 3 m
 E p = 25 kg · 9.81 m/s² · 3 m = 735.75 J

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of the moon?
Which of the following statements best explains why the framers of the Constitution added the Bill of Rights? Select one: a. They were afraid that without a Bil
A man walks into a restaurant and the the waiter says good day Admiral. Why did the waiter call the the man an Admiral?
what is 0.91 times 8.4 show your work
When exercising, you should A. work through any pain that you experience. B. plan to take in extra protein. C. avoid wasting time with a warm-up. D. plan to tak
this might be a stupid question but what number is greater 56.3 or 56.93
what makes washingtion DC one of the most important cites in the world?
Your family is building a new house. Use the correct forms of ser and estar to describe your ideal room.
Which nutrient would you take to maintain healthy eyesight?
A fair attended by 755,082 pepole altogether. what is the number rounded to the nearest ten thousand