andersonswendy andersonswendy
  • 04-04-2018
  • Physics
contestada

a violinist plays a note with a wavelength of 0.77955 m. if the speed of the sound is 343 m/s, what pitch is this note?

Respuesta :

IsrarAwan
IsrarAwan IsrarAwan
  • 15-04-2018
Answer: The pitch of the note is: 439.99 Hz


Explanation:

Since,

v = fλ

Therefore,
[tex]f = \frac{v}{\lambda} [/tex]

Where v = 343m/s
λ = 0.77955 m

Plug-in the values:

[tex]f = \frac{343}{0.77955} [/tex]

f = 439.99 Hz(pitch)
Answer Link

Otras preguntas

IM CRYINGGGG WHO DID THIS TO KOKICHI BYEE-
Help!! I need an answer asap!! Given a∥b, find m∠1 = 71º. Find: m∠5, m∠8
Integrated Science- 8th grade science Please Help ASAP! Its almost the end of semester And I need to fix my grade for science so PLEASE help! its almost report
As an estimation we are told £3 is €4. Convert £37.50 to euros.
y/2 = 9 What is the value of y that satisfies the equation
On January 2, 2014, Indian River Groves began construction of a new citrus processing plant. The automated plant was finished and ready for use on September 30,
please help and give details!!
I need the answers bad
what is meant by astigmation​
Find the length of the unknown side. Round your answer to the nearest whole number. Pls help thx 19 points