israelcadencep6ilc5 israelcadencep6ilc5
  • 01-04-2018
  • Physics
contestada

A cyclist averages 50 m/s. If the course is 80,000m long. How many seconds will it take to complete the course?

Respuesta :

16boulters 16boulters
  • 01-04-2018
80,000m ÷ 50m/s = 1600 seconds
Answer Link
Seren2002 Seren2002
  • 01-04-2018
Distance = speed x time
80,000 = 50 x t
T = 80,000/50
Time = 1600seconds
Answer Link

Otras preguntas

Please help me i got to hand this in by the 8 pm
HELP ASAP !! easy question and i’ll give brainliest
You and a friend go to shop to buy something in a dialogue tell how to express your interest and make choice in French
can someone help me with this
Theories aim to _____________. Select the correct answer below: a) create applied (or empirical) representations b) take a complex, real-world issue and simplif
The domain __________________________________ is made up of prokaryotes that usually have a cell wall and the at usually reproduce by cell division.
Write your explanation on how plants nake their own food? imnortont bynroduct of
Wut is 474 times 5? Thfrgbf
Which one of the triangles below is NOT a right triangle
the berlin conference (1884-1885) 14 European nations met in Berlin to lay down the rules and avoid fighting between the nations (pick 2)