mickparrish mickparrish
  • 03-02-2016
  • Chemistry
contestada

determine the mass in grams of 125 mol of neon

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-02-2016
Molar mass of Neon ( Ne ) = 20.1797 g/mol

m = n * mm

m = 125 * 20.1797

m = 2522.4625 g

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which property of equality would you use -to solve the equation math8n=16
Indicate whether each of the following actions represents foreign direct investment or foreign portfolio investment. a. Opening a retail store in a foreign coun
In Storms' research on the actor-observer bias, participants observed two people interact. They found the actor made ___________ attributions while the observer
How many years after India regained men's hockey gold at 13th Asian Games?
some musical symbols have its proper place on the staff . Where is the time signature located on the staff?​
Someone help please..
In the figure, point C is the midpoint of (A/E) Use the figure to answer the questions. Avery says that AbC /DeC by the ASA congruence postulate. Do you agree o
what is the molar mass of the chemical CH3COOH?
Natasha is wrapping gifts for the holidays to donate to a local community center. Natasha has 240 square feet of wrapping paper. If Natasha can wrap 8 gifts wit
Can someone help please