jaxomono725 jaxomono725
  • 02-03-2018
  • Physics
contestada

What is a wavelength of sound wave moving at 340m/s with frequency of 256hz

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 02-03-2018
v = 340 m/s
f = 256 Hz
lambda (wavelength)

v = f*lambda
340 = 256 * lambda
340/256 = lambda
lambda = 1.328 m 
Answer Link

Otras preguntas

how did liberal policies such as the establishment of the Peace Corps and increasing funding for scientific research help further US foreign policy?
Clarifying Culture: Did Johnson clarify his values and the company’s values in his apology and with his subsequent actions? Did Johnson’s apology and follow-up
(5x-1) -(2-8x) for x = 0.75
An exergonic reaction __________ free energy, and an endergonic reaction __________ free energy.
Use the given graph to determine the limit, if it exists.
-5/7 x 1/5 please help
please help mee, sketch the graph please (50 points will give brainliest!!!)
Explain way economic deals with allocation and efficient utilization of scarce resources only?
This skeleton belongs to americon museum of natural history.find out the name of the animals to which this skeleton lelongs.does this animal still exist
which health-related activity could be effectively completed using only internet resources? A. Diagnosing a disease B.Choosing a vitamin supplement C.Treating