eliciavasquez8ozqafk
eliciavasquez8ozqafk eliciavasquez8ozqafk
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

how many grams of NA required to react with 75.0 gramsof CL2?

Respuesta :

jinc0930
jinc0930 jinc0930
  • 01-03-2018
cl2 has a molar mass of 71g/mole.
75g/71g/mole=1.06moles of cl2
2Na+Cl2→2NaCl
therefore, for every one mole of cl2 there are 2 moles of Na.
1.06*2=2.12moles of Na
every mole of Na is 22.98g
2.12moles *22.98g/mole= 48.72g Na

answer is 42.72grams
Answer Link

Otras preguntas

how was the rosetta stone used
when a lion eats a zebra and then uses the energy from the zebra to run, the lion’s body converts a) chemical energy to light energy b) chemical energy to kinet
which of these is not an organism a.tree b. human c . bacteria d. virus
which of the following is not true of density? a. density depends on mass and volume. b. density describes how tightly packed the particles are. c. density chan
Factor u^2 + 18u + 17
What is a pronoun???
jasmine wants to eat at 8:00 pm. her meal takes 65 minutes to cook. what time does she need to put the meal in the oven?
2x/x2-25=10/x2-25 - 4/x+5
identify the connective tissue that works like a lever, allowing a muscle to contract and pull on a bone in a way that makes the bone move. a) periosteum b) ten
how and why do engineers use models?