ztrawick2984 ztrawick2984
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

The ksp of tin(ii) hydroxide, sn(oh)2, is 5.45 × 10-27. calculate the molar solubility of this compound.

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 10-03-2018
Let x be mol/l of Sn(OH)2 that dissolve 
Therefore, this will give x mol/l Sn2+ and 2x mol/l OH-
Ksp= (Sn2+)(OH-)^2 
      = (x)(2x)^2
      = 4x^3
4x^3 = 5.45 × 10^-27
      x = 1.11 × 10^-9
x = molar solubility = 1.11×10^-9 M





Answer Link

Otras preguntas

QUICK! Lucy is trying to find a rational number between 3 \8 and 6 \7 . What would help her to find this number? A)Divide 3\ 8 by 6\ 7 . B) Convert 3 \8
what is the formula for a cylinder and a circle?
3-2i/5i+2 What is the solution?
72 - (blank) + 20 = 70 what number is the blank
what is the additive inverse opposite of 18/23
After his paycheck, Mr.Weber's credit card balance was $245.76. His payment was for $75.00. Write and solve an equation to find the amount of his credit card
represent the number 1.16 using base ten blocks
how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
all answers to how to be a smart risk taker
Read the following idioms and figurative definitions. Match the definitions to its corresponding idiom. Remember, you are looking for what these idioms really m