Harrietking5571 Harrietking5571
  • 01-03-2018
  • Chemistry
contestada

How many moles of solute particles are present in 1 ml of aqueous 0.020 m (nh4)2co3?

Respuesta :

zelinsky
zelinsky zelinsky
  • 10-03-2018
Vs = 1.0 mL = 0.001 L
c((NH4)2CO3) = 0.02 M
n(
(NH4)2CO3) = ?

For the purpose, here we will use the next equation:

c=n/V ⇒ n=cxV

n((NH4)2CO3) = 0.02M x 0.001L 

n((NH4)2CO3) = 2x10⁻⁵ mole of (NH4)2CO3 is presented in the solution


Answer Link

Otras preguntas

Convert 35kg to its equivalent in g using dimensional analysis
Which three countries have the least access to technology?
If the diameter of a circle is half of a yard, then its radius is how many inches?
find the proportionality of y=7.25x
doors for the small cabinets are 11.5 inches long.doors for the large cabinets are 2.3 times as long as the doors for the small cabinets.how many large doors ca
2x-y=-63x-4y=-4Solve using elimination and then substitution
what are three physical properties of aluminum foil
2x-y=-63x-4y=-4Solve using elimination and then substitution
Enzymes have many uses in home and industry.what type of organisms are used to produce these enzymes?Chose the correct answer from the following options:Mammals
what evidence shows that sumerians where not prehistoric