jessicabgirl jessicabgirl
  • 04-02-2018
  • Chemistry
contestada

how manu moles of N in 0.173g of N2O

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 04-02-2018
N2O = 28 + 16 = 44g

number of moles

= given mass/molar mass

= 0.173/44

= 0.0039318
Answer Link

Otras preguntas

1. Which statement shows the direction of the transfer of heat in this experiment? The heat transfer is from the v to the 2. Which statement compares the temper
Which of the following statements BEST represents the Federalists' approach to the Constitution? A They wanted the Constitution to give more power to the voice
What causes limp Celery to get crispy when soaked in freshwater
A company wants to be sustainable and carbon neutral. Which strategy is the best option to meet this company's goal? O Buy enough carbon credits to be able to r
a boy has written a poem in passive form​
05.03 Novel/Short Story Analysis WorksheetDIRECTIONSUse complete sentences to respond to each question about the novel or short story you read independently for
what is 108 x 0.37 in money
x^2+11x+28/x^2+5x+4 simplify expression
i will give you brainliest i swear
Can someone please give me the (Answers) to this? ... please ... I need help….