15SophieN 15SophieN
  • 03-02-2018
  • Physics
contestada

How long does it take my mum to walk 5 metres if she is travelling at a speed of 1 km/h

Respuesta :

annastasia
annastasia annastasia
  • 03-02-2018
1 km/hr = 1000/3600 m/s = 5/18 m/s

time taken = 5 x 18/5 sec = 18 sec
Answer Link

Otras preguntas

A garden has a perimeter of 120 feet. The difference between the length and twice the width is 24 feet. Write a system of linear equations that represents his s
Is six a factor of 56
Why are environmental issues a major concern for people of Sub-Saharan Africa?
9s-5g=-4u solve for s
what is the coldest layer of the atmosphere
The tar contents of 8 brands of cigarettes selected at random from the latest list released by the federal Trade Commission is as follows: 7.3, 8.6, 10.4, 16.1,
solve the equation = a/4+a/3=21
who was Himothep and why was he an important figure in ancient Egypt?
What causes the acceleration to increase or decrease?
What is the function of the noun phrase "My mother and I" in this sentence? My mother and I will be going to see the movie on opening night. indirect object app