terquinnie1 terquinnie1
  • 03-12-2015
  • Physics
contestada

A wave's frequency is 2Hz and its wavelength is 4 m. What is the wave's speed?

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-12-2015

Wave speed = (wavelength) x (frequency)

                       =      (4 m)        x  (2 /sec)

                       =               8 m/sec

Answer Link

Otras preguntas

What organization did Clara Barton found in the United States?A) the Underground Railroad B) the Office of Veteran Affairs C) the American Coloniza
What is a competency based interview?
Which of the following expressions is equal to -x2 -4
1. What does it mean for a number to have a variable at the end of it? (i.e 1.6x) 2. What is 5 + 0.10x?
Cierra says that 5/6 × 5/6 equals 25/6. Which of the statements below is true?
Nicholas challenges Rajiv with these instructions for finding his house after basketball practice. Get on the subway at 14th Street. The subway stops at 23rd,
I’m not going to ask for the answer, just help in process to solve it.
what is the value of the expression below when x =10 4x+5÷8x+5
1. What equation is modeled with the following number line? A. 7 – 3 = 4 B. 4 + 3 = 7 C. 3 + 4 = 7 D. 7 – 4 = 3
yesterday, you typed 8 pages in 48 minutes. Today, you typed 20 pages in 2 hours. what is the rate of typing? Explain