Niyah5735 Niyah5735
  • 03-01-2018
  • Chemistry
contestada

What is the volume of 46.5 g of silver if the density is 10.5 g/ml?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 05-01-2018
hey there:

mass = 46.5 g

density = 10.5 g/mL

Volume = ?

Therefore:

D = m / V

10.5 = 46.5 / V

V = 46.5 / 10.5

V = 4.428 mL

hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is the correct definition of cien?
describes the impact of the French and Indian War on the British and the colonies? Question 5 options:
How many gallons of water are in earths oceans?
Read the following poem and answer the question that follows. O Captain! my Captain! our fearful trip is done; The ship has weather'd every rack, the prize we s
what do the salivary glands, the pancreas, and the stomach have in common?
como puedo ponerle un mural de poemas ??????
What is the largest spider in the world?
which best explains why state government are better able to focus on the needs of the citizens and the federal government
Denise is constructing a square. she has already used her straightedge and compass to construct the circle, lines, and arcs shown. what should denise do for her
xiomara has just joined the tennis team and she is having trouble keeping up with the senior members of the team