cjacobs8255 cjacobs8255
  • 01-01-2018
  • Physics
contestada

What force is needed to accelerate a child on a sled (total mass = 65.0 kg ) at 1.25 m/s2?

Respuesta :

samuraijack
samuraijack samuraijack
  • 01-01-2018
Given; Mass m = 65.0 Kg;   acceleration a = 1.25 m/s²

Required: Force F = ?

Formula: F =ma

               F = (65.0 Kg)(1.25 m/s²)

               F = 81.25 N
Answer Link

Otras preguntas

Isaiah determined that 5a^2 is the GCF of the polynomial a^3 - 25a^2b^5 - 35b^4. Is he correct? Explain
Greek fire was used by the
5y(2y-3)=(2y-3) can someone help me and explain step by step on how to do it
1.34 milligrams is the same as how many kg
Oils and fats play an essential role in a healthy diet, and you should eat approximately 12 teaspoons a day. Please select the best answer from the choices prov
magma reaches the Surface by erupting through a volcano which is a
An atom of chlorine has several valence electrons in its a. second shell. b. first shell. End of exam c. third shell. d. nucleus.
How is Ohm's Law related to house fires?
which term best describes the system of equations? 3x+6y=24 and x+2y=8 a. Consistent b. Independent c. Coincident d. Inconsistent
What is the sum of the given polynomials in standard form? (x2 – 3x) + (–2x2 + 5x – 3)