hanahbass1617 hanahbass1617
  • 01-12-2017
  • Physics
contestada

What is the value of work done on and object when a 50-newton force moves it 15 meters in the same direction as the force

Respuesta :

Ellen67 Ellen67
  • 01-12-2017
W = F*s*cos(a) = 50 N * 15 m * cos(0) = 750 Nm
Answer Link

Otras preguntas

The product of (7x-2) and (20-3x)/4. when x=4
Moral principles is what ? A. Appreciation B. Tariff C. Fiscal D. Ethics
Hamlet is often called a tragic hero who is torn between thought and action. Why does he not kill Claudius when he sees him in Act III, scene iii? Why does he k
Virginia has 11 people in the House and 2 in the Senate. How many electoral votes foes it have? Where is this addressed?
3b/7 - 1 =5. What is "b"?
How do you think American life would change greatly, as soldiers went to war in Europe?
Why did the Paris Peace Conference negotiations last over a year?
The mean average cost of standard room per night at a hostel is ?20.60. Therefore, how much does a standard room cost per night at Night-Time Rest Days?
Consider the sequence below. 3 , 1 , 1/3 , 1/9 , ... Select the explicit function which defines the sequence.
Solve -8|4b-6|+9=-39