rainwms2lions
rainwms2lions rainwms2lions
  • 03-06-2014
  • Chemistry
contestada

if the proper dosage of a drug is 2.0mg/kg of body weight, how many milligrams (mg) of the drug would a 110 lb individual need? (5%)

Respuesta :

sarahbara97 sarahbara97
  • 07-06-2014
110lbs (1 kg / 2.204 lbs) (2.0mg / 1 kg) = 99.818
Answer Link

Otras preguntas

what is a tendon and a ligament
write an equation with the solution x=20??
sari has 3 times as many pencil erasers as sam. together, they have 28 erasers. he may erasers does sari have
An input of energy is required to maintain the complexity of living systems. T/F? please explain
TRUE or FALSE does 16/6 - 2/9 = 2 4/9?
What is the x-intercept of the line with the equation  8x-1/3y=16
Which types of proteins help defend the body against foreign agents like bacteria?
F=3gh+7c solve for g
Angelina bought a 64 ounce can of lemonade mix. She uses 4 ounces of mix for each pitcher of lemonade. How me pitcher of lemonade angelina make from the can of
what foods are good for skin and hair, and what vitamins do they have in them???please answer this, need the answer URGENTLY!!!