Brande520
Brande520 Brande520
  • 04-09-2015
  • Physics
contestada

If the length of one side of a square is 12.0 m, what is the perimeter of the square?

Respuesta :

jasneet jasneet
  • 04-09-2015
perimeter of the square = 4 * side
                                      = 4 * 12
                                        = 48 m Ans
Answer Link

Otras preguntas

Anthony drew a pentogon with each side measuring 6 inches. Carol drew a hexagon with each side measuring 5 inches. Which shape has a greater peremeter? Write an
a european cheese making recipe calls for 2.50 kg of whole milk. An american wishes to make the recipe has only measuring cups, which are marked in cups. If the
Solve. 54 ÷ (4 – 1)3
Water is a polar molecule. this means that __________.
Describe the significance of the “willingness to change” as it relates to korean air and the significant problem solving skills that are needed.
Draw two lewis structures for a compound with the formula c4h10. no atom bears a charge, and all carbon atoms have complete octets.
______ will Olaf sing a duet with at his concert? whom or who
which decimal is least in value 0.511 0.57 0.453 0.582
The sum of three consecutive even integers is 50 more than the larger integer. What are the integers? Plz show work and answer ASAP.
What is (9+y)^2-y^2=-7x+7 in standard form?