Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

Can someone help me?
Write 3x(x+4)(x-1) in standard form.
You just watched a commercial in which a popular singer picks up a soda before going on stage. When the singer drinks the soda, he appears to feel more confiden
How many triangles can be formed if in triangle ABC, b=120, c=92 and C=42°?
Who is lata mangeskar?
Answer the question above
14. Rationalize the denominator and simplify: √5m/√5n
why are the kingdoms of sahel placed such a high importance on gold
Which statement can be used to prove that a given parallelogram is a rectangle? The diagonals of the parallelogram are congruent. The opposite angles of the par
Why is rna synthesis not as carefully monitored for errors as is dna synthesis?