TamaraMotten231
TamaraMotten231 TamaraMotten231
  • 03-06-2015
  • Chemistry
contestada

How many moles of solute are contained in 200 milliliters of a 1 M solution?
(1) 1 (3) 0.8
(2) 0.2 (4) 200

Respuesta :

lulu1991
lulu1991 lulu1991
  • 03-06-2015
The answer is (2) 0.2. The unit of M means 1 mol/L. The conversion of liter and milliliter is 1 liter equals 1000 milliliters. So the molar number of solute is 1*0.2=0.2 mol.
Answer Link

Otras preguntas

A picture frame for a square picture has an area of 80 square inches. What is the length of the picture?
Compare and contrast an electromagnet and a permanent magnet.
Who was the first person to walk in the moon
How would I find the slope intercept form of x+y+3=0?
What role should the government have in enforcing equal rights for Americans?
Write each decimals as a fractions or a mixed number. 26.3 and 7.104 >> help <
2+3=8, 3+7=27, 4+5=32, 5+8=60, 6+7=72, 7+8=???????? SOLVE IT IF YOU CAN
I would like to know if 2 kg is greater or less then 1500 g
Air Mass is a large body of air that has the same ____________ and ___________ throughout.
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m