davisdaniel998ou26yv davisdaniel998ou26yv
  • 02-08-2017
  • Physics
contestada

A hockey player has an acceleration of −3.1 m/s2. How long does it take him to come to a complete stop from a speed of 13 m/s?

Respuesta :

sergibcnusa sergibcnusa
  • 03-08-2017
Use this formula:

final speed = initial speed + acceleration * time
0 = 13 - 3.1*t, t = 13/3.1 = 4.19354838709677 s = 4.2 seconds, might be enough since ur given 1 decimal place precision

Answer Link

Otras preguntas

which of the following does not accurately describes a typical human karyotype?
If, after extensive research, the expected observations predicted by a theory fail to materialize, then the theory _____
What two types of cells in the human body that can divide endlessly?
A satellite is always being pulled by gravity. a. True b. False
Monsoons are most likely to occur in which of these months? A.November B.December C.February D.June
Explain the process of transcription.
Determine which relation is a function. A. {(–4, 3), (–2, 3), (–1, 2), (2, 5), (3, 2)} B. {(–4, 1), (–2, 3), (–2, 1), (–1, 5), (3, 2)} C. {(–4, 1), (–2, 3),
Is 200 cm equal 2000 m
Raja can read 20 pages in an hour. How many pages can he read each minute
A trait in a species that results in it being better suited to survive and reproduce in its environment is called a ______.