Deitschelm10453 Deitschelm10453
  • 03-07-2017
  • Chemistry
contestada

A sample of gas occupies a volume of 445 mL at a temperature of 274 K. At what temperature will this sample of gas occupy a volume of 499 mL?

Respuesta :

ARYANAGARWAL ARYANAGARWAL
  • 03-07-2017
V1 = 445ml V2 = 499ml
T1 = 274 K T2 = ?

By Charles Law,
V1/T1 = V2/T2
445/274 = 499/T2
By solving we get,
T2 = 307.25 K
Answer Link

Otras preguntas

What is the value for x
if a person walks 500 m to the north and then 500 m to the south. How much did you move?
Q is equidistant from the sides of ∠TSR Find m∠RST The diagram is not to scale.a. 42b. 4c. 8
What is the equation of the line below?
If f(x)=x^3−x, what is the average rate of change of f(x) over the interval [1, 5]? a)29.5 b)30 c)43 d)120
PLEASE ANSWER ASAP!!! CORRECT ANSWER PLEASE!!!
Which of the following groups of organisms includes the giant ocean kelp?
A CD usually sells for $16.00. If the CD is 10% off, and sales tax is 5%, what is the total price of the CD, including tax?
What is an example of a beverage with a high congeners content?
A 5.00 kilogram mass is traveling at 100. meters per second. Determine the speed of the mass after an impulse with a magnitude of 30.0 newton • seconds is appli