vaelriacb1767 vaelriacb1767
  • 02-07-2017
  • Physics
contestada

An object lifted 10 meters gains 200 j of potential energy. if the same object is lifted 20 meters, its potential energy gain is

Respuesta :

TammyP
TammyP TammyP
  • 15-07-2017
Ep1=mgh1
200J=m*9.81m/s2*10m
200J=m*98.1m2/s2
m=200J/(98.1m2/s2)
m=2.04kg
Ep2=mgh2
Ep2=2.04kg*9.81m2/s2*20m
Ep2=400J

Answer Link

Otras preguntas

.Which of the following is true, based on the scatter plot above? A.  There is no relationship between the size of
What was the goal of the Americanization movement?
how did Japan's feudal system impact society?
-3/4 (-4) please provide answer and how to solve it
To make fruit salad,Sara uses 28 ounces of pineapple,21 ounces of apples,19 ounces of bananas,and 16 ounces of mango.how many 6- ounce servings of fruit salad c
what is an repeated decimal equivalency to the fraction 8/9
The speed at which a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second. How fast is this in megabytes per hour.
12/2 as a whole number or mixed number
Use the diagram above to determine which group of side lengths would form a right triangle. 20, 21, 29 12, 35
In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to