Help777
Help777
04-06-2017
Chemistry
contestada
how many moles is 1.22 grams of flourine gas F2)
Respuesta :
Greenrune113
Greenrune113
04-06-2017
To convert grams to moles:
You have 1.22 grams of Fluorine gas (F₂)
F₂ = 18.998 g/mol F₂ × 2 (subscript of F₂) = 37.996 g/mol F₂
Divide 37.996 g/mol F₂ by 1.22 g F₂ so:
[tex] \frac{1.22 g F2} {37.996 g/mol F2} [/tex] =
0.032 moles of F₂
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 27+ )
Otras preguntas
2 (12 - 8x ) = x - 11x
This is about angles. Please answer someone?
Covalent bonds are in the air you breathe and the water you drink. How are covalent bonds formed?
what percent increase is it to go from $1.25 to $1.50?
2a=8 , a+b=2 use the substitution method to solve the linear system
How is sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy?
Least to greatest. 0.01;0.42;0.2;0.5
What is 0.001 as a percent
Which 2 continents have the most obvious fit of the coastlines
When scientists read research articles in scientific journals, they apply skepticism in order to a. revise the conclusions. b. describe experimental procedures.