Madlon
Madlon Madlon
  • 04-06-2017
  • Physics
contestada

a singer emits a note of frequency 200hz. calculate the wavelength of the note. (speed of sound in air= 340m/s). please help me somebody

Respuesta :

anonymous79
anonymous79 anonymous79
  • 04-06-2017
Wavelength = Speed / Frequency = 340/200= 1.7m
Answer Link

Otras preguntas

Due to an economic downturn, the economy of a town has declined to the point where residents are no longer able to afford basic necessities Which answer choice
What is "c + 14", when c = 16
What was agreed upon with the signing of the peace treaty in June 1805?
what’s the slope of this line?
Can you pls help me
Please help ASAP? I WILL GIVE BRAINLIEST. ​
please help i am giving 100 points will give more if you do this i would really appreciate it Read this short poem by Sarah Teasdale. It was written during Worl
Which sentence best uses the word shot in the sense of "matter fired from a cannon"? A. They took their best shot and won the competition. B. The general knew t
Use the distributive property to solve equation.
it keeps saying I'm wrong wth.. it's about inclined planes.