twighlo9999
twighlo9999 twighlo9999
  • 03-06-2017
  • Physics
contestada

If a force of 10 N is applied to a 4.5 kg object, then the object will accelerate at 2.22 m/s2. True or False?

Respuesta :

priyankdec03
priyankdec03 priyankdec03
  • 03-06-2017
True f=ma
this is newtons second law
simply put the values inthe equation
f=10N
m=4.5
a=f/m
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me with this and I need it today
What would you do to find the arc length around 5/8 of a circle?
WILL GIVE BRANILIEST ANSWER!! 100 POINTS!! How important are the "special features" of a polynomial graph? When would you need to find all of the precise values
What perspective does cartoonist John Rose put forward in this cartoon ?
What is the mean for the data set? (11, 10, 9, 12, 10). A-9 B-12 C-11 D- 10.4
¿Cuánta energía consumirá una lavadora de 1200W de potencia, si se deja conectada durante 20 horas? ¿Cuánto deberemos pagar si el coste de la energía consumida
Fill in the blank The equation *blank* describes the relationship ( simplify your answer )
What is the sign of 123 1/23+(-123 1/23
A stainless steel patio heater is a square pyramid. The length of one side of the base is 24.8 in. The slant height of the pyramid is 93.5 in. What is the heigh
What is the circumference of a circular courtyard that is 42 ft in diameter? C ≈ 66 ft C ≈ 132 ft C ≈ 264 ft C = 132π ft