keylenl1338 keylenl1338
  • 01-06-2017
  • Chemistry
contestada

How much heat energy must be absorbed to completely melt 35.0 grams of H2O(s) at 0°C?

Respuesta :

mergl
mergl mergl
  • 01-06-2017
(35/18.02)(6.02kJ)=11.6926 kiloJoules
Answer Link

Otras preguntas

Multiply the polynomials (5x^2+4x-4)(4x^3-2x+6) Explain your steps!!
New immigrants settled in cities for all these reasons EXCEPT (A) lower costs of living (B) convenience (C) ethnic communities (D) better housing
What were the chief provisions in the USA Patriot Act? A. The government could eavesdrop on telephone calls and privileged conversations between prisoners and t
a line is represented by the equation 3x+2y=4. what is another way to represent the same line?
What is the weight of one half of two thirds of a sack of rice? The sack of rice weighs 99 kilograms.
I have no idea how to do this: Slope= -3, y-intercept= -1 its slope-intercept form Slope= -2, y-intercept= -4 Through: (-3,2) , slope=-1/3 Through: (3,2) and
A substance with ph of 6 is called? A. acid b. a base. c. water. d. a suspension
It is easy to move genes from one species to another. Is it right to do this? explain your position
what decimal is equivalent to 5/20
England and Canada have what cultural characteristic in common?A. A majority of the population in both is Roman Catholic.B A majority of the population in both