m6arieEliz3abellaNee m6arieEliz3abellaNee
  • 02-05-2017
  • Physics
contestada

If atmospheric pressure on a certain day is 749 mmhg, what is the partial pressure of nitrogen, given that nitrogen is about 78% of the atmosphere?

Respuesta :

floralghost
floralghost floralghost
  • 02-05-2017
The partial pressure of nitrogen is about 584 mmHg.
Answer Link

Otras preguntas

BRAINLIEST AND FIVE STARS TO CORRECT ANSWER
How does a concerto grosso typically differ from a concerto?
which effect of the industrial revolution does this passage describe?
Help!! Keep getting confused
The following lines are parallel. 2x + 2y = 4 and y = -x + 5 True False
Identify the complete​ verb: I​ can't wait until graduation. A. ​can't wait B. graduation C. until D. wait
In circle C, r = 32 units. What is the area of circle C?
Select the equation that contains the point (3, -9), and in which the graph of the line has a positive slope. y – 9 = –4(x + 3) y + 9 = 4(x – 3) y – 9 = 4(x + 3
(6a³-3b³)(4a²+5b²) help me please
How many moles of C2H2 are needed to react completely with 84 mol O2