brandonhumphrey2105
brandonhumphrey2105 brandonhumphrey2105
  • 04-04-2017
  • Biology
contestada

The kinetic energy of a ball with a mass of 0.5 kg and a velocity of 10 m/s is ....... J.
(Formula: KE = 1/2 mv2 )

Respuesta :

HarbirSingh
HarbirSingh HarbirSingh
  • 13-04-2017
25 The kinetic energy of a ball
Answer Link
jano51
jano51 jano51
  • 21-03-2021

Answer:

25

Explanation:

ke=1/2mv^2

kE=1/2(0.5×(10)^)

=1/2(0.5×100)

=1/2(50)

=25

Answer Link

Otras preguntas

argumento y coclusion sobre la musica
What effect did the bull moose party have on the election of 1912?
When a home delivery meal service started they prepared and delivered 320 meals. One year later the service delivered 576 meals. By what percent did the number
What was a result of the Treaty of Guadalupe Hidalgo in 1848? A. For $15 million, the U.S. bought land west of Texas to the California coast B. Texas declar
A cube has a volume of 125 cubic inches. What is the volume of the largest sphere that will fit in the cube?
Why did the first screen actors use exaggerated gestures, emphatic expressions, and the mouthing of words to bring their characters to life?
What is the answer to all of these
NEED HELP ASAP! 30 POINTS
How are velocity time and acceleration related mathematically?
Can anyone explain these? A rectangle has a perimeter of 36 in. The length and width are scaled by a factor 2.5. What is the perimeter of the resulting rectangl