jennymarTayTe jennymarTayTe
  • 02-04-2017
  • Physics
contestada

If 5.7 grams of gold has 3 cubic centimeters than whats the density of gold in g/cm3

Respuesta :

SamreenAmdani SamreenAmdani
  • 02-04-2017
density: 1.9 g/cm3

density = mass/volume
d = 5.7/3
d = 1.9
Answer Link

Otras preguntas

how do you solve the equation 2s+3=14s
what are at least 5 general PowerPoint guidelines that's you find useful and provide an example of how you would use each in real life setting
What is the World's Largest Rainforest?
what is a prefix for dote?
how do I divide a fraction to a decimal
Find the explicit formula that produces the given sequence. 3/2, 3/4, 3/8, 3/16,...
in che anno e nato Cristoforo Colombo
what is the full definition of adaptation?
Which statement accurately describes the Battle of Marathon?   A. Athens fought alone against Darius's army and decisively defeated the Pers
Did Maya Angelou's uncle kill the mom's boyfriend after finding out he raped Maya or beat him to death?