Ang11111 Ang11111
  • 01-03-2017
  • Chemistry
contestada

How many grams are in 0.5 moles C6H12O6?



Show work please!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2017
Molar mass of C6H12O6 = 6x12 + 12x1 + 6x16 = 180g

SO mass of 1 mole of C6H12O6 = 180g

mass of 0.5 mole of C6H12O6 = 0.5 x180g = 90g

Answer Link

Otras preguntas

6,6,5,5, 4, 7,4,8, 4, 6, 5, 7,8 Find the modes of this data set. what’s the mode?
True or False? The following relation represent a function. {(1, 4), (2, 8), (1, 12), (3, 16)} Question 3 options: True False
Which is the difference of 25 1/8 -12 3/4
3/8 as a decimal and as a fraction
What was a result of early objections to the draft, the cost of the war, and the number of lives lost?A. Fewer soldiers were sent to war. B. The draft ended imm
Ignore this please thanks
Which expression is equivalent to 2x^2−18?
One claim made in "Can Eating Less Meat Cool the Climate" is that limiting the consumption of beef, lamb, chicken, and pork will have a positive impact on the e
After World War II, how did Americans view the role of the United States?
An advertising company wants to use an original licensed art work in one of their campaigns with slight alterations to the original. What type of license should