BraeleeJ623598 BraeleeJ623598
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

your calculation.11. What is the kinetic energy of a 2kg rabbit hopping at a speed of 1.25 m/s?

Respuesta :

BlytheR230663 BlytheR230663
  • 03-11-2022

Kinetic energy (KE) = 1/2 m v^2

Where:

m= mass = 2 kg

v= velocity = 1.25 m/s

Replacing:

KE = 1/2 x 2 kg x (1.25 m/s)^2 = 1.5625 J

Answer Link

Otras preguntas

What would life be like without memes?
Which of these countries has the most coastline?
Geometry: The vertices of triangle ABC are A(0, 0), B(8, 1), and C(5, 5). Find the coordinates of the image of triangle ABC after a rotation of 90 degrees count
Plant cells can better tolerate exposure to hypotonic solutions than can animal cells. Which one of the following helps to best explain why plant cells can bett
If a bike tire has 16 spokes spaced evenly apart, name its angles of rotation. Can you please solve and explain it
how to ensure that the child is up to date with their immunization
Mrs. Vanwhy made a two-way table to show which students made honor roll and which students study a foreign language. Which is the best two-way table for Mrs. Va
equation for the reaction of rubidium with an Arrhenius base
Please HELP!!! what must be present for active transport to occur?
In the figure below, if angle T measures 130 degrees, what is the measure of angle Q?