AnnoraP638355 AnnoraP638355
  • 03-11-2022
  • Physics
contestada

What is the net force on a 4.12kg dog that accelerates at 3.02 m/s^2

What is the net force on a 412kg dog that accelerates at 302 ms2 class=

Respuesta :

GhofranV593826 GhofranV593826
  • 03-11-2022

Answer: Net force = 12.4 N

Explanation:

We would apply the formula which is expressed as

Net force = mass x acceleration

From the information given,

mass = 4.12

acceleration = 3.02

Net force = 4.12 x 3.02

Net force = 12.4 N

Answer Link

Otras preguntas

why is military sexual trauma underreported?​
What is the end behavior of a Polynomial that has a leading coefficient of 3 and a leading term with degree 4?
Learning Task 3Solve the word problems1. The sides of the quadrilateral are consecutive numbers.how long is each side?2. Inzo is 10 years older than Migz. Five
PLease help!!! I'll give brainliest and the rest!
Who are the people who have the skills, education, and power to decide the framework and practices of an organization? ombudsmen policymakers chairpersons progr
can u change your username on here or is it perm
what is the slope of the line in the graph shown below ?
hey yall follow meat Ms. Chulita Temo or at Chulita07 on pintrest fr or dm me but do it now cause im not gonna be on later sooo fr
2√63 Simplify Bsbahajjssjjxjsjsjj
explain how the albedo of a surface area would affect the climate in both seasons