Ashleyvasquez7806 Ashleyvasquez7806
  • 04-08-2022
  • Physics
contestada

If a wave has a wavelength of 4.5 meters and a period of 0.007 second, what’s the velocity of the wave? be sure to show the steps of your work.

Respuesta :

hannjr hannjr
  • 05-08-2022

Answer:

v = λ f      wavelength * frequency

v = λ / P

v = 4.5 n / .007 sec = 643 m/s

Answer Link

Otras preguntas

what’s the written version of four less than a third of x equals 24 and what’s the value of x
What is the formula of the compound in which the atom combining ratios are: magnesium : bromine = 1:2 Enter elements in the order given: Please help me with thi
Having a hard time with this one, see picture.
f(x) = -5x + 8 evaluate and simplify the difference quotient.
DIRECTIONS: Label the nouns/pronouns as S (subject), OP (object of a preposition), DO (direct object), IO (indirect object), PN (predicate nominative). Label an
Ms. Reitman's scooter starts from rest and accelerates at 2.0 m/s2. What is the scooter's velocity after 7 s?
Please help me on this please
On a homework assignment or in the study plan, you would click the Check Answer button to check
HELP PLEASE 14 POINTS
a car initially at 65.00 m/s accelerates at 22.39 m/s^2. How far has the car traveled before it comes to a stop