ajmcgill5676 ajmcgill5676
  • 02-08-2022
  • Physics
contestada

A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2. 0 hours. how much heat energy is produced?

Respuesta :

jsimpson11000 jsimpson11000
  • 02-08-2022

Answer:

10800 kJ

Explanation:

1 watt = 1 Joule /sec

1500 w = 1500 j/sec         2 hours = 7200 sec

1500 j/sec * 7200 sec = 10 800 000 j   = 10 800 kJ

Answer Link

Otras preguntas

What letter does every odd number have in it?
When we have signals within 1-2 MHz band, using a waveguide is the most preferred choice for a transmission line. T or F?​
What is 164.362 rounded to 4, 3 and 1 significant figures​
9 is subtracted grom 3 times the sum of 4 and 2
Find the following measure for this figure. 3 The volume for this figure??
PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST
Change these sentences into passive Naman writes his homework​
Can someone help me ASAP!!!?
What is the volume of a right square pyramid with a height of 3cm and a base that measures 8cm by 8cm?
Appreciate answers and any help!Logan wants to know how many skateboards have defective parts. He inspects 20,000 skateboards and keeps track of the number of d