rauljr971 rauljr971
  • 04-07-2022
  • Physics
contestada

Calculate the mass of an object whose weight is 400n and accleration due to gravity is 10 m/ s

Respuesta :

jnyakiamovictoria jnyakiamovictoria
  • 04-07-2022

Answer:

40kg

Explanation:

w=m×

w=400n

g=10

m=?

400/10=m×10/10

m=40

Answer Link

Otras preguntas

how do i factor a polynomial
How to split the numbers to add
200 meters 34 seconds round to 100 if needed
A trainer gives his horse, Caballo, 7 gallons of water everyday a 57-gallon container. How many days will cballo receive his full portion of water from the cont
which of the following equations are an example of direct variation? a) y = - 1/2x b) y = 3x - 5 c) y + 3 = x d) y = x + 2/5
En mi habitación, yo duermo en mi ______________________
Why is it important for citizens to know about the bill of rights?
Explain why multiplying 37.4×0.7 gives a product that is less than 37.4
What is a though shot
I need help. Plz help me. Thx G.