jacfeb1100 jacfeb1100
  • 03-07-2022
  • Chemistry
contestada

Which of the following methods correctly describes the preparation of 1.00 L of an aqueous solution of 0.500 M NaOH?

Respuesta :

adithyapillai2009 adithyapillai2009
  • 03-07-2022

Answer:

Place 20.0 g NaOH(s) in a flask and dilute to 1.00 L with water.

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

E = mv^2 Work out the value of E when m = 3 and v = 10
written in simplest form, the expression (x^2)(y^2)-9 over 3-xy is equivalent to 1. -1 2. 1 over 3+xy 3. -(3+xy) 4. 3+xy Please show work
Can someone help solve, 3y+6=30-7y
2b^2+4b–2=0 what is the answer?
how do you say 'im getting over you' in spanish
why do the two elements silver and iron have different properties?
A shop is giving 20% discount in a sale. A shirt in the shop normally costs $60. How much does it cost in the sale?
A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
the temperature on mars ranges widely from -207 f to 80 f find the average of the temperature extremes on mars
There are 21 males in the algebra 1 class. If 75% is female, how many students are there in the class?