20100282111834 20100282111834
  • 01-07-2022
  • Physics
contestada

If the mass of the falling object is 60kg. Calculate force. [Take g=10m/s2] ​

Respuesta :

montielarturo14 montielarturo14
  • 01-07-2022
=60∗9.81/=588.6
Word word
Word word
Answer Link

Otras preguntas

Andy is one fourth as old as his grandfather Who is 76 years old right equation to determine whether Andy is 19 or 22 years old
why is there wind? how is it possible?
What is the slope of a line that is perpendicular to the line y=1/6x+4?
In a series circuit, if one of the bulbs blew out, the other bulb would a. not be able to light up. b. stay lit but be very dim. c. stay lit in the same way.
Find the pair of words that has the same kind of relationship as the numbered pair. 10. condole : doleful :: A. profane : prodigal B. festoon : happy
If a chihuahua weighs 5 pounds, how much ounces does he weigh
How many chapters are in Old Yeller the book?
answer all the questions
Carlie has 58 pencil. What is the value of the digit 5 in this number
A stick is x meter long. A string is 4 times as long as the stick. Express the length of the stick in terms of x.