Lama343 Lama343
  • 03-02-2017
  • Physics
contestada

How much force is needed to accelerate a 100 kg mass at a rate of 2.5 m/s^2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-02-2017
F= x
M=100
A=2.5

X= (100) (2.5)

x= 250 N!
Answer Link

Otras preguntas

What is the values og 9s in 9,905,482
can someone help figure this out x+4/5=11
Which statement best describes the relationship between the Tudor monarchs and Parliament? A. Tudor monarchs rarely consulted Parliament on important matters.
which example from Lorraine Hansberry's A Raisin in the sun demonstrates the idea of self-determination?
A map in a pirate's log gives directions to the location of a buried treasure. the starting location is an old oak tree. according to the map, the treasure's lo
The matter in the methane seas on saturn's moon titan exists mostly in which state of matter?
What were two effects of the glorious revolution on the English monarchy
What are the main differences between different map projections?
One result of the terms of the Treaty of Portsmouth was that __________. Russia lost more territory but didn’t have to pay war reparations both countries had
Ethan achieves his recommended intake of vegetables by eating a large baked potato every day. which principle is he not achieving?