kamryynnn kamryynnn
  • 04-06-2022
  • Physics
contestada


Ignoring friction, what is the acceleration of a 75.0 kg object which is acted upon by an
unbalanced force of 500 N?

Respuesta :

Mohamed1429
Mohamed1429 Mohamed1429
  • 04-06-2022

Explanation:

we can use the formula F = ma

hence,

500 = 75a

a = 6.666 m/s² or 6(2/3) m/s²

hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate the expression when x = 5: 10 I7-xI (A)-120 (B)20 (C)-20 (D)123
How do you work this out ? h= -16t²+64+0=0
When you turn up the volume on a radio, which of the following change: velocity of sound, intensity, pitch, amplitude, frequency, wavelength, or loudness?
what properties do scientists use to identify minerals
Some portion of the milk produced in the United States comes from cows treated with genetically manipulated hormones that increase a cow's milk production. This
What new information can you add to your definition of physical change ?
a place where land n sea meet
What is 2/3 in percent form
1. Directions: Select all the correct answers.Which of the following sentences have the compound-complex structure? -Jorge wanted to do well in school, so he
The area between bar lines