sarasaeedak sarasaeedak
  • 01-06-2022
  • Physics
contestada

Calculate the power of a person that does 8kJ of work in 4 hours

Respuesta :

sandeshbaram1
sandeshbaram1 sandeshbaram1
  • 01-06-2022

Answer:

0.56 Watt

Explanation:

Work done = 8 kJ = 8000J

Time = 4 hours = 4*60*60s = 14400sec

Power = ?

Formula of Power is,

Power = Work done / Time

Power = 8000/14400

Power = 0.56 Watt

Hence, Power of person is 0.56Watt.

Answer Link

Otras preguntas

I need help pleasee What is the length of the dotted line in the diagram below? Round to the nearest tenth.
Which set of angle measures could be the measures of the interior angles of a triangle? a. 90°, 42°, and 58° b. 60°, 60°, and 60° c. 100°, 48°, and 42°d. 31°, 7
factorize 2x^4-x^3-6x^2+7x-2
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association)
grade 12 speech topics​
What is the molarity of a 3.0 L solution that contains 0.45 moles of solute? A. 0.15 M B. 15M C. 6.7M D. 140M E. 0.45M
Alayna is paid £850 per month. Each month she spends 68% of her pay and saves the rest. How many months will it take Alayna to save £4624?​
what is a bust??????​
Slope line passing (-4,-7) and (-2,-3)
What do muckrakers do? Option:: a. set political agendas b. uncover abuses in government c. set political policies d. serve as gatekeepers