cabreraelva
cabreraelva cabreraelva
  • 01-02-2017
  • Chemistry
contestada

Ethylene glycol (antifreeze) has a density of 1.11 g/cm3. What is the mass in grams of 385 mL of this liquid?


Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 01-02-2017
cm^3 = mL

1.11 g/cm^3 = 1.11 g/mL

Density (g/mL) multiplied by volume (mL) will give us the mass (g)

1.11 g/mL * 385 mL = 427.35 g

And since we have 3 significant figures, we have 427. g.
Answer Link

Otras preguntas

Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
A flight instructor charges $50 per lesson, plus an additional fee for the use of his plane. The charge for the use of the plane varies directly with the square
Can someone please help me ?
Differences between DNA and RNA include which of the following? (1) RNA consists of one nucleotide chain. (2) RNA contains the nitrogen base uracil instead of t
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
Which of the allies suffered the greatest losses on D-Day
What is 0.05 percent of 6.5?