emur280310
emur280310 emur280310
  • 03-05-2022
  • Physics
contestada

at 20° c, 33 meters of copper wire has a restaurants of 0.6 ohms. what is the resistance of 165 meters?

Respuesta :

DynamoPrince2612
DynamoPrince2612 DynamoPrince2612
  • 03-05-2022

Resistance for 165 metres is 3 ohms.

Ver imagen DynamoPrince2612
Answer Link

Otras preguntas

Spelling math science social studdies weekly and how to become smart and not get home work
Add. (6v^2+6v+2)+(5v+7)
Your classmate will be doing a presentation on evolutionary medicine in science class. What is he likely to discuss?
What is the part of the mantle that contains soft rocks?
The knee cap is the ____
What did the kings of upper egypt wear?
Which party influenced the result of the 1912 presidential election?
The solution to 2x - 5 = 27 is also a solution of which of the following equations? 3 + 5x = 58 3x - 2 = 31 2x + 3 = 35 27 - 2x = 5
How do you write 112,300 in word form?
What is one example of prose?