firefrakes
firefrakes firefrakes
  • 02-05-2022
  • Chemistry
contestada

What is the molar concentration (molarity, M) of a 450 mL solution that contains 2.00 mol of FeCl₂?​

Respuesta :

stephenslayla136 stephenslayla136
  • 02-05-2022

Answer:

3.50 Mol/L or M

Explanation:

450 mL / 1000 = 0.45 L

1 mole ------- 126.751 g

? mole ------- 200 g

moles = 200 * 1 / 126.751

moles = 200 / 126.751

= 1.57789 moles FeCl₂

M = n / V

M = 1.57789 / 0.45

= 3.50 Mol/L or M

Answer Link

Otras preguntas

what is the answer for 805 tens = with place value chart
What does the term "white mans burden" refer to
All the ways scientists do investigations
What are the lines that run north and south on the map
where is the body of water off the north coast and east coast of Africa
49 increased by twice a number n
Which is a correctly written sentence, not a run-on? a. The ferry leaves for the island in fifteen minutes; we need to hurry to catch it. b. The summer concer
Discuss four ways a scientist can reduce bias scientific investigation
Then, name an event that you think illustrates the changing perceptions of authority within the United States in the 1960s and 1970s and explain your reasoning.
Who was responsible for inventing and perfecting a movable type printing press?