biancalagrante
biancalagrante biancalagrante
  • 01-04-2022
  • Physics
contestada

mass of 853 kg with a speed of 23.8 m/s across the highway​

Respuesta :

brashloki brashloki
  • 01-04-2022

Answer:

241,586.66 J

Explanation:

1/2mv² is the formula for Kinetic Energy.

853/2 = 426.5

23.8² = 566.44

426.5*566.44 = 241,586.66

Unit for Energy is Joules

Answer Link

Otras preguntas

I need help as soon as possible​
Which answer is an equation in point-slope form for the given point and slope? point: (-4,1); slope: 7 A. y+1=7 (3+4) B. y+1=7(2 - 4) C. y-1=7(x+4) D. y-1=7 (x
Helppppppp plzzzzzz…
Origen y características de la natación
This ICT can someone do it for me in scratch
In the laboratory, Ryan was viewing the following sequence: AGGAGGA----TCCGCCT. Where did he highlight the presence of a mutation in this sequence?
What is the equation in point slope form for a linear function with a slope of m= -4 that passes through the point (2, -7)?
Predicate for the subject red indians
What 2 types of organisms are involved in nitrogen fixation?
Hnxndjjsjsshjsjhshsabsbabbwbw