celise2600 celise2600
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

A heat turbine can generate a maximum power of 250 MW. How much work can the turbine do in
7.8 min?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2022

Answer:

1.17 x 10¹¹ J

Explanation:

250 MW = 250 x 10⁶ W

7.8 min = 468 s

P = W/t

W = Pt

   = 250 x 10⁶ x 468

   = 117000 x 10⁶

   = 1.17 x 10¹¹ J

Answer Link

Otras preguntas

Write the output of the following command: x=8 y=2 x+=y y-=x
3. The following balances were extracted from the books of S Singh on 30 June 2002: $ 100,000 1,500 10,450 200 8,000 6,000 44,000 30,000 45,300 52,800 1,800 700
is the slope for RS 4.6 or 4.2
PLZ I NEED HELPEvaluate: 10 – [50 ÷ (-2 x 25) -7] x 2 2 = -18i have to figure out how the student got this answer when the right answer is 186.
A photograph 8 cm by 11 cm will be framed. The combined area of the frame and photograph will be 180 cm^2. Algebraically determine the outside dimensions of the
Please help on #19 and #20
If you know what chemical group an element is in, what can you predict about its electron arrangement?
A password contains six digits, such as 174668. How many different passwords can be formed
Which group of blood is known as universal donor?​
Help pleasssseeee......(do all pls)