lacdanjames695 lacdanjames695
  • 04-03-2022
  • Physics
contestada

An aircraft jet engine has a thrust of I80N. What impulse is produced
in 30 S?

Respuesta :

chibuikepatrick92
chibuikepatrick92 chibuikepatrick92
  • 04-03-2022

Answer:

5400N.s

Explanation:

lmpuls=force ×time

force =180N

time=30s

impulse =180×30=5400N.s

Answer Link

Otras preguntas

how does the law of supply apply to current music trends.​
simplify the expressions
12. Is bacteria "good" "bad" or both? Explain your answer.
Can someone please help me? :(
Which, if either, of these solids has the same volume as the pyramid below?
A group of different tissues that work together to carry out a task is called a _____
A food contains 30% of a day's supply of calcium for a particular person. If that person requires 1,500 mg of calcium, how much calcium does the food contain? 0
One more bulb is added to the circuit and the location of the switch is changed. The new circuit is shown in the figure. (figure 2) bulbs a, b, c, and d are ide
Should I wear diapers permanently or on week days and should I use them for my bathroom or not. Explain why
Work out 3 /5 ÷ 6 /7 Give your answer as a fraction in its simplest form.