allan8720 allan8720
  • 03-03-2022
  • Physics
contestada

A cylinder of lead has a diameter of 3 centimeters and a height of 8 centimeters. The density of lead is 11.4 g/cm3. What is the mass of the cylinder

Respuesta :

niederquellnathan niederquellnathan
  • 03-03-2022

Answer:

m = 644.67

Explanation:

m = v x d

m = pi x r^2 x h x d

m = 56.55 x 11.4

Answer Link

Otras preguntas

What are three ways that the human body's internal environment may become unstable?
1) 39.39 divided by 3= 2) 7.24 divided 7 = 3) 11.85 divided by 5= 4) 11.4 divided by 19 = 5) 55.2 divided by 46= 6) 336.752 divided by 31=
How were the comanche, navajo, modoc, and lakota sioux characterized by at least one general?
write three different complex fractions the simplify 1/4? please help!!
Use the words "sense of place" in a sentence relating to human geography
Plz help meee :((((((((((((((
How to turn 27/20 into mixed number
Estimate 1 2/3 / 1 3/8
How many atoms are equal to 1.5 moles of helium
Sammie bought just enough fencing to border either a rectangular plot or a square plot, as shown. The perimeters of the plots are the same.How many meters of fe