breejordyn9537
breejordyn9537 breejordyn9537
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

How much kinetic energy is there when a 10kg box is dropped from a roof at 25 m/s?

Respuesta :

smartbrain91
smartbrain91 smartbrain91
  • 04-02-2022
Mass=10kg
Velocity =25m/s

Kinetic Energy=1/2*mass*velocity^2
=1/2*10*25^2

Answer is 3125J
Answer Link

Otras preguntas

What criticism do both Justice Harlan and Justice Stewart make of the court's decision?
pls help!!!!!! will give brainliest
Help asap What is the value of e A. 32B.238C.58D.122​
Can someone answer this question plz
Which event is an example of citizens making a successful effort to change public policy?A. The nineteenth amendment gave women the right to vote in response to
What term is used to describe a metropolitan area that spreads out to include several cities
Sandra throws an object straight up into the air with an initial velocity of 38 ft/s from a platform that is 30 ft above the ground. Use the formula h(t)=−16t
Which option allows you to customize the order of your data ? A)filtering B)sorting C)cell formatting D)cell style
use the net to determine the total surface area A 96 B 64 C 80 D 112​
Divide the following polynomials. Then place the answer in the proper location on the grid. Write the quotient and remainder as a sum in this format: . Do not i