julessorondo9920 julessorondo9920
  • 04-02-2022
  • Physics
contestada

The height to which a 50 kg object must be lifted to increase its potential energy to 5,000 joules is about:

Respuesta :

parekhharshu617
parekhharshu617 parekhharshu617
  • 04-02-2022

Explanation:

potential energy = mass × gravity force × height

5000 = 50 ×10 ×h

5000= 500×h

h = 5000÷500

h = 10 m

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE PLEASE HELP ME!?!?!?!?! Give an example of a renewable and nonrenewable resource. What are the advantages and disadvantages of each. Which do you think w
Find the value of c in rhombus HIJK
I need answers please!
Qual habitat do tamanduá-bandeira
Molar mass calculation example
In the course of prenatal development, by the end of the _____ period, the heart begins to beat, the arms and legs become more differentiated, the face starts t
1) Steven works at a large home appliance store. He earns a base salary of $20,000 plus commission which can be modeled by the equation y = 0.1x + 20,000. Wh
Which arrangement shows 9.3,9 1/3 ,37/4 , and 9.34 in order from least to greatest? A. 37/4 ,9 1/3 ,9.3 ,9.34 B. 9.3 ,9 1/3, 9.34, 37/4 C. 3
How to find x and also giving reason . Thanku
Imagine a story in which the main character is trapped in a giant human maze. What is most likely the allegorical meaning of the story? a.The main character is