8qt64y56mn 8qt64y56mn
  • 02-02-2022
  • Chemistry
contestada

a liquid that occupies a volume of 5.0L gas a mass of 6.0 kg. what is the density of the liquid in kg/L?

Respuesta :

jonathanojo2004
jonathanojo2004 jonathanojo2004
  • 14-02-2022

Answer:

1.2Kg/l

Explanation:

Density=Mass/Volume

Density=6.0/5.0

Density=1.2Kg/l

Answer Link

Otras preguntas

Solve each equation -8a - 1=-23
Do your cells use food to directly power their various functions? Explain your answer.
what is the scientific method
What is the unit rate if 12 pairs of socks sell for 5.79?
F(x)=13x-14 Find the domain of f(x)
Sumerian cities were characterized by A. canals, protective walls, and homes made of wood. B. some narrow, unpaved streets, protective walls, and homes made of
Sumerian cities were characterized by A. canals, protective walls, and homes made of wood. B. some narrow, unpaved streets, protective walls, and homes made of
what is the scientific method
Balls 1 and 2 are each thrown horizontally from the same height above level ground, but balls 2 has a great initial velocity after leaving the thrower's hand.
5(wx-v)=9(x+v) make x the subject